Vložte klíčové slovo

Tajemství menstruačních pomůcek

Tajemství menstruačních pomůcek

Tajemství menstruačních pomůcek

Nejprve jsem začala tvořit pouze pro ženy a teď mám tedy volné ruce začít psát volně o všech ženských tématech, která mě napadnou. Začněme tedy menstruací a pomůckami, které nám zpříjemňují život. Menstruaci bychom si měly vychutnat nejlépe v klidu a co nejvíc odpočívat, abychom se zase mohly zrodit do nového měsíce. Přijde mi naprosto úžasné, že každá z nás to máme jinak a to stejné platí i o formě odpočinku. Některá žena si třeba zajde ráda i zacvičit jógu nebo na delší procházku do lesa. Já jsem objevila novinku, která je pro můj dosavadní život naprosto úchvatná a tak bych ráda se s Vámi o to podělila. Dnešní svět je plný různých možností a mně přijde úžasné vědět, že si prostě můžu vybrat tu danou pomůcku podle situace, ve které se nacházím.

Možnosti, ze kterých můžeme vybírat při intimní hygieně:

Vložky – klasické bělené vložky, které jsou v drogériích běžně dostupné jsou vyráběny pomocí lepidel, dřeviné vaty a různých chemikálií a parfemací. Proto se začaly vyrábět i vložky ekologické bez těchto chemikálií a lepidel. Můžete je použít normálně jako intimky na běžné nošení a jsou z bavlny, tak je příjemné na nošení. Takovéto vložky dělá třeba firma Organyc nebo Naty  Existují i látkové vložky, které můžete po použití vyprat, ale tato alternativa mě nikdy nepřitáhla a prostě mi to nepřijde jako nejideálnější řešení, proto jsem ani nezkoušela.

Tampóny – jsou skvělým řešením, když nestíháme a řada z nás se k nim čas od času uchyluje. Přijde mi skvělé je mít doma a použít, když zrovna potřebuji něco na jedno použití. Ovšem nejsem úplný fanda toho, abychom si tento chemický koktejl bělidel, lepidel a toxických látek do svého těla zaváděly stále. Nechci tu strašit syndromem toxického šoku, ale přijde mi škoda se nedozvědět o více možnostech a vybrat si tu pravou pro tu správnou chvíli. Proč tedy tampóny nepoužívat si můžete přečíst fundovaně zde.

Kalíšek – Mám doma dva a opravdu jsem jim dala šanci a snažila se je nosit. Naprosto mě fascinuje totiž systém vejde se tam toho spoustu, je ekologický, omyvatelný či vytíratelný a nezavádí se tak daleko jako tampóny, tudíž nedráždí čípek. Nicméně je tu stále otázka vytahování a u mě stabilního protíkání a i když je to jen jedna kapka, mně to prostě vadí, protože pro mě je čistota, úplná čistota. Mám pocit, že podtlak mé Jóný (to je moje jméno pro můj chrám ženství, jaké máte Vy?) není vlastní a právě ve chvíli, kdy mám menstruaci bych měla být co nejvíce uvolněná a to místo je natolik posvátné, že mi není příjemné tak velká a plastová věc uvnitř vytvářející napětí, které já, prostě jak jsem citlivá, stále cítím.

Vědomá menstruace – proto jsem před několika lety vynalezla systém, kdy mohu menstruovat bez jakékoli pomůcky a u mě je to pouze složený toaletní papír v kalhotkách, který při další návštěvě toalety opětovně použiji, takže je to supr ekologické a praktické. Jak na to? Prostě jsem se naučila ovládat svaly děložního hrdla tak, abych se naučila zavírat a otevírat dle potřeby. Sepíšu můj osobní postup:

 1. když dostávám menstruaci, cítím veškeré změny v mém těle. Většinou to vím už v noci, kdy mě vzbudí určité změny v pocitech v podbříšku. U mě je to tak, že jsem lenošná vylézat z postele, takže vysvětlím svému tělu, že ještě spíme a menstruaci spouštím až ráno, kdy si zajdu na záchod a prožiji si takovou pěknou menstruační meditaci. Kdy se uvolním a představím si, že má děloha je krásným červeným lotosem a pomalu jej nechávám vykvést směrem dolů, lehce zatlačím do pánevního dna a všechnu krev, která je v tu chvíli připravena odejít, vypustím do záchodu. Pak opět svůj lotos zavřu, vtáhnu svaly jakoby do břicha nahoru, otřu se a funguju dál. Tento den zůstávám většinou doma a v klidu a v poslední době je to tak, že velmi efektivně a v napojení pracuji – píšu a píšu.
 2. poté přijde takový pocit jakoby se mi chtělo zase na záchod a já cítím, že mám plné bříško, bývá to asi tak za 2 hodiny. V té chvíli si opět zajdu na záchod (já hodně piju v době menstruace, takže to vždycky spojím i s chozením na malou) a opět lehoučce zatačím a otevřu čípek, dovolím si se vědomě očistit a propouštím všechny energie, se kterými jsem se za celý měsíc setkala. Propouštím také všechno napětí, očekávání a vše co uplynulo, protože mestruace je pro mě chvíle, kdy nechávám v sobě vše minulé zemřít, abych mohla opět tvořit.
 3. No a takto to dělám celý den. Dávám si pozor, abych když vstávám rychle nebo se rozběhnu (což dělám málinko, protože je to ultra težký) vždy vtáhla svaly a podržela krev vevnitř. V noci mě to pak budí jednou nebo dvakrát a tak tento postup prožívám i v noci, kdy v době menstruace spím více vědomým spánkem a tedy stále vnímám, co se děje s mým tělem, i když spím.
 4. Problém nastává na konci dnů mé očisty, kdy se dočišťuji a krve již není tolik, aby vytvářela opravdu pro mě zaznamenatelný tah a tlak, proto na konci mých dnů jsem dříve používala slipové vložky.

Výhody:

 • jste totálně napojená na své tělo a vnímáte veškeré své vnitřní pochody
 • mentruace se upraví a stane se bezbolestnou.
  • vsuvka: Ještě tip jak na menstruaci bez bolesti:
   • Uvědomte si, že vždy, když nás něco bolí, jsme zvyklé se zatnout a vydržet. Jenže u mentruace to funguje přesně naopak. Když nás něco bolí, máme se uvolnit a přijmout to. Takže až zase přijdou menstruační bolesti, sedněte na záchod a úplně se uvolněte, místo vtahování, jemně tlačte a představujte si, jak se celý spodek uvolňuje a relaxuje. Chce to cvik, ale když to budete více trénovat, zjistíte, že to opravdu významně pomáhá!
 • menstruace Vám bude příjemná a budete prožívat stavy blízké spíše orgasmu než bolesti

Nevýhody:

 • Každý den není posvícení a tak se stává, že to prostě někdy nevyjde a Vy se zapomente a třeba rychle zvednete, kýchnete nebo se zasmějete a je potopa.
 • rozhodně nemůžete běžet na autobus nebo být někde, kde nemáte blízko záchod, protože když cítíte plné bříško, máte asi 5 minut, kdy to svaly dokáží podržet. Ano, dá se to zvládnout, ale chce to velikou trpělivost a cvik a tím myslím cvik mnoha a mnoha měsíců.

Menstruační houba – totální přírodní pecka, která mě nadchla natolik, že jsem ochotná kvůli ní i sepsat veřejný článek o menstruaci! A to je už co říct!
Před asi 2 lety jsem poprvé slyšela o tom, že ženy dříve používaly mech a nebo mořské houby. Přišlo mi to jako nemyslitelné do dnešních dnů. Nicméně postupně se ke mně dostala informace, že mořské houby se dají opravdu použít i jako menstruační pomůcka a prý to celkem funguje. S nadšením střídajícím obavy jsem ji objednala z eshopu, kde je už momentálně nemají, tak tu nepřidám odkaz. Přišly mi zrovna po menstruaci. Dojde Vám takový pytlíček a v něm tři houbičky, které vypadají jako mořské houby používané na mytí. Objednala jsem si raději větší, protože zastřihnout se dají vždycky a velké mi tedy rozhodně nejsou. Funguje to tak, že se namočí do vody, houba změkne a prsty si ji zavedete. Jakou já měla radost, že tyto přírodní tampóny nemají žádnou trapnou modrou šňůrku! Měla jsem samozřejmě obavy z toho, jak to budu od tam dolovat plné krve apod. Jenže ono to není zas tak hrozný, jak se to tváří a určitě to stojí za zkoušku, třeba Vás to nadchne jako mně 🙂 Když houbu vytahujete a nenecháte ji tam příliš dlouho, všechna krev je v ní a neteče to všude proudem, takže supr. Navíc, když ji necháte vevnitř příliš dlouho a začne protékat (já musela zkusit všechno, když o tom chci psát, že jo 😀 ) nejprve začne prosakovat lehounce voda, do které jste na začátku houbu namočily, takže máte asi 5 minut k dobru, které my ženy ceníme zlatem.

Zkusím napsat výhody a nevýhody, abyste si mohly nacítit, zda je to pro Vás:

Výhody:

 • mořská houba je plná minerálních tělu prospěšných sloučenin, např. anorganické soli sodíku, jódu, brómu a křemíku.
 • je naprosto přírodní a její používání nezatěžuje přírodu
 • pěstuje se tak, že se sbírá velmi opatrně, aby nebyly porušeny její kořeny a zase dorůstá
 • netlačí – je vhodná i pro ženy, které mají níže položený čípek a nemohou nosit tampóny
 • je to i ekonomické řešení, protože jedna Vám vydrží asi půl roku při ceně asi 250 Kč za tři přírodní tampóny z mořské houby. Já pořád používala jednu a tu stejnou, jen vždy vymyla vodou.
 • prý se používá i při menstruaci k pohlavnímu styku, ale to je pro mě z duchovní podstaty menstruace a čištění nemyslitelné
 • jste pořád v tak nádherné čistotě – houba prostě při každém zavádění a vytahování Vás tak jemně pohladí a otře a i když je v ní krev (pokud to nepřepísknete a nevytahujete pozdě), dokáže Vás jemně omýt a otřít, takže pocit očisty je o to krásnější a intenzivnější.
 • není zabalená v žádném plastu, ale uchovává se v látkovém pytlíčku

Nevýhody:

 • Musíte být ochotná šáhnout dovnitř a vyndat ji, je možné, že sáhnete na svou krev. Ale třeba mě to nevadí, vždyť to je prostě moje a ne sousedky, že jo 😀
 • Je to houba, když ji stlačíte, je možné, že bude téct z ní tekutina. Proto v období kašle, velkého smíchu a všech činností, kdy stlačíte nárazově svaly pánevního dna, je to celkem sranda, ale žádná katastrofa, že by najednou byla veliká pohroma, ale je vhodné zůstávat raději ve vnitřním klidu a tím to myslím více doslovně než jindy.
 • Je potřeba ji vždy vymýt než ji zase zavedete zpátky, takže je úžasné, když máte u záchodu bidet nebo umyvadlo nejlépe na dosah ruky.
 • po skočení používání se musí čistit v roztoku mořské soli po dobu asi 6 hodin
 • je docela výzva je sehnat, pokud ji objevíte někde na internetu, hned objednejte, může být další den už vyprodaná

Přijde mi úžasné, že se můžeme rozhodnout, pro ten daný tip pomůcky, který právě potřebujeme a který se hodí k prostředí, ve kterém se právě nacházíme. Tento článek píšu proto, aby se ženy nebály experimentovat a zkoušet novinky. Je to zábavné a třeba nakonec přijdete jak já k metodě, která je Vám vlastní a skrze kterou si své dny dokážete opravdu užít. Třeba to budete mít některé zrovna stejně jako já a tento článek Vám bude nápomocný.

S láskou, Baru.

 

 

 

 


Pozn.: Žádný z mých článků není reklamní. Majitele econea.cz znám osobně a jsou to naprosto úžasní lidi, proto u nich ráda nakupuju a dávám sem na ně i odkazy k vložkám. Podporujte více přátele, u kterých víme, že svou práci dělají srdcem 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.