Vložte klíčové slovo

O naslouchání

O naslouchání

O naslouchání

Když jsem začínala s konzultacemi neuměla jsem v klidu naslouchat. Když za mnou přišel člověk, nepotřebovala jsem, aby vůbec nic říkal. Vidím, co mu je. Vidím, co ho trápí a co potřebuje. Nevidím důvod kolem toho dělat humbuk. Každý máme před sebou nějakou aktuální výzvu. O nic nejde. Někdy se někdo za některé své výzvy stydí. Je to ohromně legrační. Sedí proti mě a vykládá o všem ostatním, jen ne o tom, proč přišel. Chvíli poslouchám, aby se neřeklo a pak se zeptám něco jako: “A s tím partnerem mi to povíš taky? Proč cítíš vinu?” V té chvíli pak najednou něco sepne a daná osoba se otevře a poví i to, co ještě neví. Nicméně proč to píšu. Dnes bych chtěla předat své uvědomění z toho, jak důležité je naslouchat a jak na to. Ne jen tak poslouchat a jedním uchem tam, druhým ven, ale naučit se opravdu naslouchat, tedy dát si alespoň sekundu, abychom přijali, co ten druhý říká a pochopili jej. Tohle je při konzultacích pro mě ta největší výzva. Postupně se to učím. Učím se trpělivosti a klidu, abych nechala danou osobu mluvit, i když většinou přesně vím, co potřebuje. Mnoho lidí se ale potřebuje jen slyšet, potřebuje sama sobě říct, co mal za problém a uvědomit si to. Mám ráda výsledky, mám ráda alespoň trochu hmatatelné a reálné změny v určitém časovém okamžiku a proto vždy, když někdo přijde třeba s tím, že nějak uvnitř zhasl, dáme si plán, že do 3 měsíců jej opět rozsvítíme a rožneme jeho srdce, aby cítil svou sílu. Napíšu přesný postup, jak na to, dám techniku a daný člověk se vydá na cestu. Je to jednoduché, účinné a efektivní. Hned jak sepíšu článek přímo pro danou osobu na míru, pouštím všechny informace zase z hlavy ven, stejně jako energii dané osoby. Ale když jsme na konzultaci, tak jsem tam jen pro ní. Plně danou osobu vnímám. Chtěla jsem se podělit o pár tipů, které jsou v naslouchání bezva:

👉🏻 když jsi s jiným člověkem, nikdy nebuď na mobilu s někým dalším. Dokonce řada lidí i jen telefon na stole bere jako neslušné gesto. Pokud si necháváš telefon před sebou, vysvětli proč.

👉🏻 když nasloucháš druhému, nemysli na sebe a své problémy. Snaž se odosobnit od všeho, co daný člověk říká.

👉🏻 dívej se na situaci, o které se daná osoba svěřuje dvěma očima – jedním okem svým, aby jsi mohla poradit jako nezaujatý pozorovatel z nadhledu a druhým okem jako daná osoba, aby jsi dokázala pochopit, proč tak jedná, myslí či se cítí.

👉🏻 dovol si vyžádat čas, aby jsi mohla poradit. Nestřílej okamžitě od boku. Dovol si poradit až s odstupem času. Já k tomu využívám právě články, které každému píšu jako výstup ze sezení. Dovoluje mi to nejednat z emoce dané osoby, ale vrátit se do své energie, do svého klidu a teprve pak se na situaci ještě závěrem podívat z toho pravého nadhledu, nezaujatě.

👉🏻 pokud Tě naslouchání druhému z nějakého důvodu bolí, znamená to, že v tomto místě máš problém, bolístku. Proto nic v té chvíli neříkej, nejednej z emocí.  Doma si to napiš jako výzvu do svého deníku k zpracování a kousek po kousku s tím něco udělej. Není potřeba vždy vše řešit okamžitě.

👉🏻 nikdy neber osobně to, co říká někdo druhý! Většina věcí, které vypouštíme z úst jsou pro nás. To, že nasloucháme neznamená, že musíme i přijímat vše, co daný říká. Jé, co já už slyšela nesmyslů! Tedy pěkněji řečeno věcí, se kterými nesouzním. Ale mým úkolem v pozici posluchače není soudit ani se vysmívat, ale dovolit tomu druhému být slyšen.

👉🏻 nemusíš se za každou cenu snažit spasit každého, se kterým se uvidíš. Spousta lidí si nepřeje žádné nevyžádané rady. Zkoušej radit jen, když jsi k tomu vyzvána. Lidé Tě budou mít o mnoho radši 😉

4 komentáře

 1. Profilový obrázek

  krásně řečeno,nepomahej tam,kde tě o pomoc neprosí,asi nejduležitější a měla být na začátku článku.

  Leopold
  Zář 2, 2018 Odpovědět
  • Profilový obrázek

   No to nejdůležitější vždy nakonec, aby si to lidé nejvíce pamatovali 🙂

   agni
   Zář 2, 2018 Odpovědět
 2. Profilový obrázek

  Děkuji za velmi cenné rady . V listopadu budu v Brně na kurzu. Moc ráda bych se s Vámi setkala. Již nějakou dobu čtu vaše příspěvky. Jste opravdu inspirativní. Hezký víkend. Magda

  Magdalena
  Zář 2, 2018 Odpovědět
  • Profilový obrázek

   Jé, to moc děkuji 🙂 v listopadu stejně jako každý měsíc na úplněk budu dělat posvátný ohňový rituál, budu ráda, když se přidáte 🙂 24.11 to bude. S láskou, Baru.

   agni
   Zář 2, 2018 Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.